Hinduska Dżakarta – Dahi Handi

Mały Kryszna uwielbiał masło i twaróg.
Wszyscy sąsiedzi robili co mogli, by malec nie wykradał im całych domowych zapasów. W końcu jego opiekunka, Jaśoda, wpadła na pomysł, by dzbany z masłem podwieszać pod sufitem, dzięki czemu Kryszna nie mógł ich dosięgnąć. Mały bóg był jednak sprytniejszy: skrzyknął przyjaciół, by wchodząc jeden na drugiego w końcu dostać się do dzbana.

Zwyczaj Dahi Handi (Dahi – twaróg, Handi – gliniany dzban) stanowi dziś element Krysznadźanmasztami: święta obchodzonego corocznie jako pamiątkę urodzin Kryszny. Tłumy uczestników nazywanych Gowinda („opiekunów krów” – jeden z tytułów Kryszny) wspólnie próbują zbudować ludzką piramidę by sięgnąć wysoko podwieszonego dzbana i rozbić go kokosem wylewając na siebie przysmak boga.

Po raz kolejny odkrywamy jak ogromny wpływ mają Indie na cały region południowo-wschodniej Azji. W Malezji braliśmy udział w Thaipusam, Holi i procesji Ratha Yatra. W Dżakarcie obchody nie są aż tak masowe – uroczystość Dahi Handi zorganizowali na jednym ze „swoich” osiedli ekspaci z Indii. Gdyby nie cynk od naszego kumpla Harshy prawdopodobnie nigdy byśmy się o niej nie dowiedzieli. Była zabawa, muzyka, tańce, soan papdi i inne słodkości, a także samosy i vada pavy (pyszny wegański hamburger, w którym zamiast mięsa znajdziemy pikantny ziemniaczany frytko-kotlet). Dzięki za zaproszenie Harsha!

 


Tagi: ,