Katedra w Dżakarcie

Indonezja przez blisko 350 lat była kolonią holenderską. Protestanccy zarządcy nie życzyli sobie jakichkolwiek innych europejskich wpływów. Katolicyzm (a więc religia zależna od Stolicy Apostolskiej) został zakazany – przez ponad 200 lat na Jawie i Sumatrze nie było żadnego katolickiego kościoła.
Zmiana nastąpiła dopiero w 1806 roku, gdy po podbiciu Holandii przez Napoleona na tron kolonizatorów trafił młodszy brat „małego Francuza” – wyznający katolicyzm Louis Napoleon.
W latach dwudziestych XIX wieku na terenie rezydencji Generała de Kocka w Weltevredeen zdecydowano się wybudować pierwszy katolicki kościół w Dżakarcie.
6 Listopada 1829 roku poświęcono nową świątynie nazwaną Katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Niecałe 60 lat później kościół… zawalił się. Odbudowywano go przez następne 10 lat by ponownie otworzyć w 1901 roku.
Weltevredeen, okolica w której wybudowano katedrę, jeszcze 150 lat temu była kolonialnymi przedmieściami brudnej, zatłoczonej, położonej na wybrzeżu Dżakarty (dzisiejsze stare miasto, czyli Kota).
Dziś Weltevreeden już nie ma – holenderska nazwa dawno została zapomniana, ale okolica nadal stanowi najładniejszy i najbardziej reprezentacyjny fragment stolicy. Katedra mieści się vis-a-vis Meczetu Narodowego, w odległości spaceru od Monasu – pomnika narodowego.

Całkiem niedawno oglądaliśmy Katedrę w trakcie jednego ze spacerów. Dziś, przy Niedzieli Palmowej, postanowiliśmy odwiedzić ją znów. Dobrze zrobiliśmy. Msza czy święcenie palm nie są niby niczym niezwykłym, ale msza po indonezyjsku i święcenie PRAWDZIWYCH palm miało jednak zupełnie inny wydźwięk. Podobnie jak wizyta w Meczecie Narodowym parę chwil później… No ale o tym następnym razem.

Beatam Me Dicentes Omnes Generationes czyli "wszystkie narody, co ziemię osiądą,
Odtąd błogoslawioną mnie nazywac będą."Beatam Me Dicentes Omnes Generationes czyli "wszystkie narody, co ziemię osiądą,
Odtąd błogoslawioną mnie nazywac będą."

Beatam Me Dicentes Omnes Generationes czyli "wszystkie narody, co ziemię osiądą,
Odtąd błogoslawioną mnie nazywac będą."

 
 
Katedra ciasna, wiernych dużo, więc drugie tyle siedzi na zewnątrz obserwując mszę na telebimie.Katedra ciasna, wiernych dużo, więc drugie tyle siedzi na zewnątrz obserwując mszę na telebimie.

Katedra ciasna, wiernych dużo, więc drugie tyle siedzi na zewnątrz obserwując mszę na telebimie.

 
 
 
 

 


Tagi:

Komentarze

  1. Pysiek napisał(a):

    Łukaszu, dzisiaj „palmę pierwszeństwa” dzierży z racji urodzin Twoja Mateńka – choć nie święta jeszcze, ani nie poświęcona, choć często się poświęca – dla innych.