W mandali Angkoru

Europejskie szkoły uczą nas europejskiego myślenia.
Poznając dawne dzieje cofamy się do starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Później następuje dziwna czarna dziura zakończona średniowieczem. Nagle przenosimy się do Polski i… tu historia świata się kończy z małym wyjątkiem dla Rewolucji Francuskiej, niepodległości USA i wojen światowych (to oczywiście – z polskiej perspektywy: „w Azji” było tylko Pearl Harbour).
Problemy zaczynają się, gdy kilka lat później dane jest nam zwiedzać świat. Jadąc do Azji stykamy się z dorobkiem cywilizacji, o których wiemy albo bardzo mało albo… nic.

To chyba właśnie największy problem Angkoru. Każdego roku miliony turystów przybywają do Kambodży w jednym tylko celu: zobaczenia legendarnego kompleksu świątyń ukrytego w dżungli. Dzikie tłumy (500 tysięcy zagranicznych gości w 2004 roku, ale już 2 miliony w zeszłym, a 1.12 miliona w pierwszej połowie tego roku) ściągają do Siem Reap – małej mieściny będącej centrum noclegowo-imprezowym. Tu się zatrzymują, zamawiają tuk-tuka i ruszają oglądać tajemnicze ruiny. Niektórzy chcą dowiedzieć się więcej, więc najmują miejscowych przewodników – zwiedzając słuchają legend o królach, intrygach dworskich i pięknych tancerkach.

Tłumy turystów w Ta Prohm. Gdzie jest Wally?Tłumy turystów w Ta Prohm. Gdzie jest Wally?

Tłumy turystów w Ta Prohm. Gdzie jest Wally?

 

Nas Angkor również fascynował, dlatego już przed wyjazdem wchłonęliśmy informacje na temat dawnych dziejów Indochin. I całe szczęście – bez tego nasze zwiedzanie za bardzo przypominałoby oglądanie kamieni w lesie…

Indochiny. To słowo w idealny sposób opisuje Azję Południowo-Wschodnią – miejsce wpływów dwóch ogromnych kręgów cywilizacyjnych. Miejsce, które i z Indii, i z Chin czerpało garściami: czy to pod względem religii, architektury, języka, pisma czy też… tradycji kulinarnych.

Historia w pigułce

To w Indiach, a dokładniej w hinduskich kolonizatorach należy doszukiwać się początków starożytnej, opisywanej w chińskich kronikach Kambodży – Funanu. Istniejące po nim państwo Czenli w VIII wieku zostało podbite przez Jawajczyków – dynastię Sailendra, która (tak jak Habsburgowie w Europie) panowała nad kilkoma indonezyjskimi królestwami.

Pod koniec VIII wieku Czenla doczekała się władcy, który miał utworzyć nowe imperium. Dżajawarman II przybył z Jawy wraz z nowym pomysłem na państwo. Zjednoczył rozbitą Czenlę i w 802 roku, nieopodal dzisiejszego Siem Reap ogłosił się dewaradżą: Królem-Bogiem tym samym dając początek nowej dynastii i nowemu Królestwu Khmerów.

Nowa stolica

Idea Króla-Boga była kluczowa dla funkcjonowania Imperium i kolejnych władców. Tak jak w starożytnym Egipcie – wielkie projekty budowlane były realizowane nie tylko dzięki setkom tysięcy niewolników, ale również dzięki fanatycznemu uwielbieniu jakim cieszyli się królowie. Każda kolejna świątynia wznoszona była jako miejsce boskiego kultu.
W ciągu 300 lat wybudowano Angkor – wspaniałą stolicę, która dając schronienie ponad milionowi mieszkańców stała się największym miastem średniowiecznego świata. Nawet dziś cały obszar obejmujący prostokąt liczący 8 na 25 kilometrów jest największym na świecie kompleksem sakralnym – większym od Watykanu.

Widok z Phnom Bakheng na Angkor Wat.Widok z Phnom Bakheng na Angkor Wat.

Widok z Phnom Bakheng na Angkor Wat.

 

Prócz budynków sakralnych i pałaców – najważniejszym osiągnięciem ówczesnych architektów były Baraje – ogromne (po 16 km kwadratowych!) sztuczne jeziora i system irygacyjny, dzięki któremu zmieniono wielki fragment dżungli w uprawne pola.

Srah Srang - sztuczne jezioro wybudowane w X wieku.Srah Srang - sztuczne jezioro wybudowane w X wieku.

Srah Srang - sztuczne jezioro wybudowane w X wieku.

 

Kult Króla-Boga miesza się tu z hinduizmem i buddyzmem: setki lat wpływów tych religii odbiły się na architekturze w przeróżny sposób. Najjaskrawszym przykładem może być działalność największego budowniczego w historii imperium – Dżajawarmana VII. Król-buddysta nie zamierzał zrezygnować z nadającego sens królestwu kultu Króla-Boga. W jednym z najciekawszych budynków kompleksu, Bajonie, postanowił połączyć elementy wszystkich kultów. Stał się więc Królem-Buddą, a jego kilkaset identycznych podobizn umieszczono na wieżach świątyni.

Dżajawarman VII patrzy Adzie w oczy. I na odwrót.Dżajawarman VII patrzy Adzie w oczy. I na odwrót.

Dżajawarman VII patrzy Adzie w oczy. I na odwrót.

 

Każda świątynia jest inna. W świątyniach hinduistycznych widzimy posągi i płaskorzeźby Wisznu, Siwy, Lakszmi. Na setkach metrów płaskorzeźb w Angkor Wat – historie z dworu królewskiego, bitwy, wyobrażenie nieba i piekła, a także (co przekracza niestety nasze zdolności poznawcze) klasyczny motyw hinduistyczny przedstawiający

ubijanie Morza Mleka przez Wisznu stojącego na swoim wcieleniu – żółwiu Kurma w asyście demonów i bogów w celu uzyskania ambrozji.

Czytamy o ubijaniu morza mleka.Czytamy o ubijaniu morza mleka.

Czytamy o ubijaniu morza mleka.

 

Za nami dwa dni w Angkorze. Większość turystów decyduje się na bilet 1 lub 3 dniowy (odpowiednio 20 i 40$) i zwiedzanie przy pomocy wynajętego tuktuka (12-15$ za dzień). My zdecydowaliśmy się spędzić tu trochę więcej czasu. Bilet 7 dniowy kosztuje swoje (60$) ale, dzięki temu na spokojnie można wszystko obejrzeć jeżdżąc wszędzie na rowerze (2 rowery na tydzień wytargowaliśmy za 10$).
Dziś robimy dzień przerwy – jutro ruszamy dalej starając się unikać hord turystów. Życzcie nam szczęścia.

Angkor WatAngkor Wat

Angkor Wat

Czytamy o ubijaniu morza mleka.Czytamy o ubijaniu morza mleka.

Czytamy o ubijaniu morza mleka.

 
Reliefy w Angkor WatReliefy w Angkor Wat

Reliefy w Angkor Wat

 
Wisznu, Ada, demony, bogowie, żółw, nagi, morze mleka, ambrozja...Wisznu, Ada, demony, bogowie, żółw, nagi, morze mleka, ambrozja...

Wisznu, Ada, demony, bogowie, żółw, nagi, morze mleka, ambrozja...

 
Widok z trzeciego poziomu Angkor Wat. W środku: biblioteka.Widok z trzeciego poziomu Angkor Wat. W środku: biblioteka.

Widok z trzeciego poziomu Angkor Wat. W środku: biblioteka.

 
 
BajonBajon

Mały jeż bez igieł.Mały jeż bez igieł.

Mały jeż bez igieł.

 
Apsary tańczące przy wejściu do Angkor Wat.Apsary tańczące przy wejściu do Angkor Wat.

Apsary tańczące przy wejściu do Angkor Wat.

Angkor WatAngkor Wat

Angkor Wat

 
 
Turyści, część 1: Rassija.Turyści, część 1: Rassija.

Turyści, część 1: Rassija.

 
 
Ada Croft: Tomb Raider.Ada Croft: Tomb Raider.

Ada Croft: Tomb Raider.

Relief w Angkor Wat: Piekło.Relief w Angkor Wat: Piekło.

Relief w Angkor Wat: Piekło.

 
 
 
Phnom Bakheng. Pierwsza świątynia wybudowana w okolicy Angkor - IX-X wiek.Phnom Bakheng. Pierwsza świątynia wybudowana w okolicy Angkor - IX-X wiek.

Phnom Bakheng. Pierwsza świątynia wybudowana w okolicy Angkor - IX-X wiek.

 
Szczyt Phnom Bakheng.Szczyt Phnom Bakheng.

Szczyt Phnom Bakheng.

Phnom Bakheng.Phnom Bakheng.

Phnom Bakheng.

 
Widok z Phnom Bakheng na Angkor Wat.Widok z Phnom Bakheng na Angkor Wat.

Widok z Phnom Bakheng na Angkor Wat.

 
 
Dżajawarman VII patrzy Adzie w oczy. I na odwrót.Dżajawarman VII patrzy Adzie w oczy. I na odwrót.

Dżajawarman VII patrzy Adzie w oczy. I na odwrót.

 
 
 
Bajon.Bajon.

Prasat Kravan.Prasat Kravan.

Prasat Kravan.

 
Brama do Banteay Kdei.Brama do Banteay Kdei.

Brama do Banteay Kdei.

 
Kompleks świątynny Banteay Kdei wybudowany z Dżajawarmana VII, XII-XII wiekKompleks świątynny Banteay Kdei wybudowany z Dżajawarmana VII, XII-XII wiek

Kompleks świątynny Banteay Kdei wybudowany z Dżajawarmana VII, XII-XII wiek

Banteay Kdei.Banteay Kdei.

Banteay Kdei.

 
Srah Srang - sztuczne jezioro wybudowane w X wieku.Srah Srang - sztuczne jezioro wybudowane w X wieku.

Srah Srang - sztuczne jezioro wybudowane w X wieku.

Ta Prohm - kompleks świątynny z czasów Dżajawarmana VII. Jeden z bardziej znanych w obrębie Angkor z powodu licznych drzew wbijających się w świątynie.Ta Prohm - kompleks świątynny z czasów Dżajawarmana VII. Jeden z bardziej znanych w obrębie Angkor z powodu licznych drzew wbijających się w świątynie.

Ta Prohm - kompleks świątynny z czasów Dżajawarmana VII. Jeden z bardziej znanych w obrębie Angkor z powodu licznych drzew wbijających się w świątynie.

 
Ta ProhmTa Prohm

Ta Prohm

 
 
 
 
 
Tłumy turystów w Ta Prohm. Gdzie jest Wally?Tłumy turystów w Ta Prohm. Gdzie jest Wally?

Tłumy turystów w Ta Prohm. Gdzie jest Wally?

 
 
Ta Prohm jest piękne, ale nigdzie nie widzieliśmy aż tyle wycieczek...Ta Prohm jest piękne, ale nigdzie nie widzieliśmy aż tyle wycieczek...

Ta Prohm jest piękne, ale nigdzie nie widzieliśmy aż tyle wycieczek...

Ta Prohm.Ta Prohm.

Ta Prohm.

 
 
Ta Keo, symbolizująca górę świątynia zadedykowana Siwie. X-XI wiek.Ta Keo, symbolizująca górę świątynia zadedykowana Siwie. X-XI wiek.

Ta Keo, symbolizująca górę świątynia zadedykowana Siwie. X-XI wiek.

 
Spean Thma - ruiny dawnego mostu nad rzeką Siem Reap. Dziś porośnięte drzewami.Spean Thma - ruiny dawnego mostu nad rzeką Siem Reap. Dziś porośnięte drzewami.

Spean Thma - ruiny dawnego mostu nad rzeką Siem Reap. Dziś porośnięte drzewami.

 
Widok na groblę prowadzącą do Bafuonu - Świątyni z XI wieku, która jeszcze 30 lat temu leżała w gruzach, a rok temu otwarto ją po rekonstrukcji.Widok na groblę prowadzącą do Bafuonu - Świątyni z XI wieku, która jeszcze 30 lat temu leżała w gruzach, a rok temu otwarto ją po rekonstrukcji.

Widok na groblę prowadzącą do Bafuonu - Świątyni z XI wieku, która jeszcze 30 lat temu leżała w gruzach, a rok temu otwarto ją po rekonstrukcji.

 

 


Tagi: ,