• Menu
  • Menu

Na podwieczorek? Kłębian i flaszowiec!

Bengkuang można kupić w każdym spożywczaku. Małe bulwy kształtu rzodkiewki i aparycji ziemniaka niespecjalnie zachęcają do zakupu, dlatego póki co omijaliśmy go szerokim łukiem. Niepotrzebnie – warzywko smakuje dużo lepiej niż wygląda.
[shashin type=”photo” id=”4126″ size=”large” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Pachyrhizus erosus czyli po polsku kłębian kątowaty to gatunek rośliny z rodziny bobowatych (tak jak cieciorka, fasola, groch), która pierwotnie występowała w Meksyku i Ameryce Środkowej. Można ją uprawiać jednak wszędzie w tropikach, stąd popularność na Filipinach, w Wietnamie, Indiach. Popularna jest także na Jawie i Sumatrze: miasto Padang nazywa się nawet “miastem Bengkuangu”.

Same warzywko po rozkrojeniu bądź obraniu ziemniakopodobnej skórki odsłania biały miąższ, który można jeść na surowo. Konsystencją przypomina białą rzodkiew, smakiem z resztą też. Jest jednak dużo słodszy – trochę jak bardzo delikatne jabłko.
[shashin type=”photo” id=”4127″ size=”large” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Podobną drogę z Ameryki Środkowej na archipelag indonezyjski przebył inny owoc – Sirsak, czyli Flaszowiec Miękkociernisty. On też nie zachwyca wyglądem: przypomina raczej jak niedorozwinięty kolczasty kabaczek.
[shashin type=”photo” id=”4128″ size=”large” columns=”max” order=”user” position=”center”]
Wielokrotnie mijaliśmy go obojętnie, a na zakup zdecydowaliśmy się dopiero po spróbowaniu jego soku (wbrew pozorom kupno soków owocowych nie jest tu proste, a 95% kartonów na sklepowych półkach to słodzone “napoje owocowe”). Ciężko było nam uwierzyć, że ów “kabaczek” okaże się połączeniem bardzo soczystej gruszki ze smakiem banana. Pycha!
[shashin type=”photo” id=”4129″ size=”large” columns=”max” order=”user” position=”center”]

1 comment